
Зам.-кметът на Варна инж. Пламен Китипов e категоричен, че комплексът е незаконен
Строителният контрол и Агенцията по кадастъра влязоха на проверка в Община Варна заради случая „Баба Алино“.
В същото време общински съветници в морската столица сигнализираха за нова афера с незаконно изсичане на дървета.
Този път те обвиниха кмета в бездействие. Регионалният министър обаче беше категоричен, че между двата случая няма връзка.
Още злоупотреби
Зам.-кметът на Варна инж. Пламен Китипов изтъкна, че комплексът край местността „Баба Алино“ е незаконен.
Общински съветници от групата на ГЕРБ във Варна сигнализираха за нов случай на незаконно изсичане на гора в местността „Баба Алино“. По думите им става въпрос за около 10 декара засегната територия, а отговорност за случващото се те търсят от настоящото ръководство на общината.
Още по темата
Общината: Има издадени актове и заповеди
От Община Варна посочиха, че по случая се работи от миналата година и вече са предприети административни действия.
„Там е констатирано незаконно строителство. Има предприети действия от 2024 г. насам. Има актове и заповеди, издадени за премахване на строежи“, каза заместник-кметът на Варна Пламен Китипов.
Той допълни, че става въпрос за мащабен комплекс от сгради.
„Това е комплекс от множество сгради, които са в обща градоустройствена връзка и са разположени в съседни имоти, които са на различни фирми, но всички водят към едно име – Олег Невзоров“, заяви Китипов.
Още по темата
Съветници от ГЕРБ с обвинения към кмета
Според общинските съветници от ГЕРБ настоящият кмет Благомир Коцев е бил наясно със строителството на комплекса.
„Тук се намираме до пореден имот, свързан с фирмата КУБ във Варна, на който се личи, че има предприятие и строителни дейности в сравнително големи мащаби“, коментира общинският съветник арх. Стоян Петков.
„Кой инвеститор, варненски или неварненски, може да се похвали, че на него са му разрешили с лекота да изсече 2, 3, 5, 15, 20 дървета“, попита общинският съветник Иван Портних.
Проверка на строителния контрол и кадастъра
Междувременно представители на Строителния контрол и Агенцията по геодезия, картография и кадастър влязоха на проверка в Община Варна.
По темата коментар направи и министърът на регионалното развитие и благоустройството.
„Мащабът на това, което установихме заедно, е шокиращ. Ще разберем дали става въпрос за един обект, или не. Бившият кмет излезе и каза, че има нов незаконен строеж. Сега аз имам моя версия. Това е един опит двата случая да бъдат направени така, че да изглеждат като един. Накрая инвеститорът да извади едно разрешение за строеж и всички да се объркат“, посочи министър Иван Шишков.
Още по темата
Неясноти около собственика на КУБ
Все още остават неясни обстоятелствата около местонахождението на собственика на КУБ корпорация, която е построила жилищния комплекс.
„Олег Невзоров, който се явява управител на тази групировка КУБ, е в много тясна връзка с посланик Илашчук, но детайли не можем да посочим. Имаме информация, че е преминал през северен пункт в Северна Румъния, а към момента информацията ми е, че се намира в Турция“, каза депутатът от „Продължаваме промяната“ Бойко Рашков.
МВР е проследило движението на Невзоров
Вътрешният министър не потвърди категорично къде се намира Невзоров, но заяви, че институциите следят случая.
„Проследили сме движението на Невзоров и сме дали информация там, където е необходимо. В случая тя повече касае ДАНС“, заяви вътрешният министър Иван Демерджиев.
Той допълни, че заповедта за изгонване на Невзрово от ДАНС е била издадена за сериозни съмнения за участие в престъпни дейности, а не заради единично нарушение.
Вижте повече в репортажа.
Снимка: БГНЕС
Тагове:
