
Безос и Мъск реагираха с постове след зрелищния инцидент
Ракетата New Glenn на Blue Origin избухна на пусковата площадка в Нос Канаверал, щата Флорида.
„Претърпяхме аномалия по време на днешното огнево изпитание“, заяви компанията в кратко изявление в X, като добави, че „всички служители са установени“.
Видеозапис от инцидента показва дим, излизащ изпод ракетата, преди тя да избухне в огромна огнена топка.
Конгресменът от Флорида Майк Харидополос, чийто избирателен район включва Нос Канаверал, съобщи в X, че е в контакт с директора на НАСА Джаред Айзъкман по повод взрива.
„Радвам се, че няма съобщения за пострадали и благодаря на спасителните служби, инженерите и екипите на пусковата площадка, които реагираха бързо“, заяви Харидополос.
Инцидентът е пореден неуспех за компанията за изследване на космоса, собственост на милиардера Джеф Безос.
Миналия месец ракетата New Glenn не успя да изведе комуникационен спътник в правилна орбита, което доведе до разследване.
В отделна публикация в X Безос заяви, че е твърде рано да се установи първопричината за инцидента.
„Денят беше изключително тежък, но ще възстановим всичко, което е необходимо, и ще се върнем към полетите. Струва си усилията“, каза милиардерът, цитиран от CNBC („Си Ен Би Си“).
В сряда Blue Origin съобщи, че подготвя ракетата New Glenn за изстрелване на 48 спътника от съзвездието Amazon Leo в ниска околоземна орбита. Мисията е част от усилията на компанията да изгради широколентова сателитна мрежа, която да конкурира системата Starlink на Мъск.
Blue Origin е инвестирала милиарди долари и близо десетилетие в разработването на New Glenn – ракета с височина колкото 29-етажна сграда и с многократно използваема първа степен, създадена да се конкурира с ракетите Falcon на SpaceX и с още по-мощната Starship.
Мъск реагира в X на видеозапис от експлозията на New Glenn с думите: „Изключително неприятно. Ракетите са трудна работа“.
Тагове:
