По думите му немалко хора са научили, че София е столица на страната ни
1 / 49
Дара вече е на родна земя
Снимка: Reuters
Германските медии обръщат изключително внимание на България покрай участието на Дара на Евровизия, като темата дори достига до символични образи за страната и нейното място в Европа.
Според проф. Аспарух Илиев това е пример за силата на позитивната международна видимост, която може да носи както културен престиж, така и реални икономически ползи.
Още по темата
Ето и пълния текст на съобщението му във Facebook:
Цял ден всички германски новини започват с новината за „Евровизия“ и България. Представя се Дара, коментира се, че София ще е домакин на „Евровизия“ другата година.
Със сигурност немалко хора научиха, че София е столица на България, а не на съседна балканска държава.
Всичко това е страхотна реклама, която ще има и директни икономически измерения. Това е позитивна реклама, колкото и да съм смятал, че „Евровизия“ е надценена.
Още по темата
А Дара свети, жена с невероятно излъчване и чар. Това се харесва и е позитивно. Изобщо, Европа дава невероятни шансове за всеки кадърен, способен, изпълнен с желание за успех човек.
Друг пример е, например, Люси Дяковска, която покрай No angels е и звезда десетилетия в Германия и по света. Люси като част от „Гласа на България“ е допринесла за успеха на Дара. Самата Люси, която винаги участва и в германски шоута, не спира да повтаря, че е българка.
Този тип позитивно, допълващо европейската ни идентичност, присъствие е изключително ценно. Като контраст имаме ксенофобски и антиевропейски нагласи (резултат, например, е масово повтаряното на Запад от имигранти от Близкия изток как са били бити и ограбвани от полицията в България) на различни политици и озлобени групи в страната, които не само не правят нищо позитивно, повтарят абсолютно разрушителната мантра „Изолирани, сами, самодостатъчни“.
Още по темата
За мен е много по-хубаво и ценно да сме едно с европейските ни приятели, да пътуваме, да „въртим бизнес“, да сме приятели и да печелим от огромното богатство (не само финансово) на Европа, а не да се заключваме по къщи и колиби, търсейки несъществуваща опасност от приятели (сега хора, озлобени от живота си, ще ми „скочат“, че съм наивен. Нека.
И когато съм бил болен от рак преди десетилетия, не съм бил озлобен към другите. Бил съм благодарен, че имам шанс да се насладя на живота дори толкова).
Скоро прочетох една разумна реплика „Ако гледаме на всичко негативно и търсим само лошото, не можем да живеем щастливо“.
Тагове:
