
От днес монументът Камбаните е с една повече – дарение от Светия синод на Българската православна църква
Детската асамблея „Знаме на мира“ в софийската местност Камбаните се завръща. Повече от 70 талантливи младежи бяха отличени за успехи в изкуството, спорта и културата.
Идеята на Людмила Живкова
Преди 47 години, през 1979 г., Людмила Живкова, тогава председател на Комитета за култура, създава асамблеята „Знаме на мира“.
Целта е да популяризира принципите на единството, творчеството и красотата. В България пристигат деца от близо 80 държави.
„Всеки има право да бъде творец в асамблеята на мира, с кръстосани ръце, преобразени в огнено пламтяща птица феникс. Помнете, вие избрахте пътя на огъня, който е безсмъртен“, казва тя по време на една от асамблеите.
Още по темата
Възстановяване на традицията
Днес наследниците на Людмила Живкова възстановиха традицията.
Председателят на фондация „Людмила Живкова – Знаме на мира“ – Евгения Живкова, подчерта значението на инициативата.
„Асамблея „Знаме на мира“ излиза извън рамките и се превръща в силно обществено послание. Тя поставя фокус върху ролята на изкуството и образованието като инструменти за изграждане на мир, емпатия и диалог от детска възраст“, посочи тя.
Послание за мир от младото поколение
Емоционалният апел за мир беше отправен от внучката на Людмила Живкова и член на фондацията Катерина Славкова.
„Ние сме част от децата и младежите на света и независимо от цвета на кожата, религията, която изповядваме, и традициите, от които сме закърмени, живеем под едно общо небе. Светът изживя достатъчно несправедливост, тревоги и мъка, затова ние издигаме своя глас и призоваваме всички политици, общественици, учени, военни, религиозни водачи, хора на изкуството и спорта да се борят за мир и обединение“, изтъкна Славкова.
Още по темата
Подкрепа от Министерството на културата
Инициативата получи подкрепа и от Министерството на културата.
„Нашата асамблея, с вашето участие и с таланта на всички вас, деца, които сте тук, е символ на човешката цивилизация. Символ на творчеството и културата като международен базис на добруването на хората“, заяви министърът на културата Евтим Милошев.
Отличени спортисти
Възобновена беше и традицията за връчване на отличия на младежи, допринесли за международната слава на България. Сред наградените са Никола Цолов, Малена и Тервел Замфирови, Ружди Ружди, Карлос Насар, Божидар Саръбоюков и много други.
Още по темата
Имената на отличените вече са поставени на специална стена на монумента „Камбаните“.
От днес монументът „Камбаните“ е с една камбана повече. Новото попълнение е дарение от Светия синод на Българската православна църква и символично допълва възродената традиция на асамблеята „Знаме на мира“.
Вижте повече в репортажа на Благовест Илиев.
Снимка: БГНЕС
Тагове:
