декември 17
Home Седмицата Спорт "БГ Лайънс" с дебют на силен турнир

"БГ Лайънс" с дебют на силен турнир

Е-мейл Печат ПДФ

voleyballИзцяло български волейболен отбор - "БГ Лайнс", взе участие на ежегодния волейболен турнир в памет на бившия национален състезател на СССР - Валери Гертсман. Турнирът се организира от семейството и приятели на легендарния разпределител за четвърта поредна година в Чикагското предградие Гленвю. В надпреварата взеха участие отбори, състоящи се предимно от бивши професионални играчи от Украйна, Русия, Мексико, както и доскорошни състезатели от Университета в Чикаго (UIC – University of Illinois at Chicago).
Жребият на турнира предопредели българите да изиграят първият си мач срещу считания за фаворит отбор на Хомийс (Hommies), който се беше подкрепил с някои състезатели от професионалната лига на САЩ. Двубоят не започна добре за лъвовете, един от основните нападатели на отбора Симеон Младенов беше възпрепятсван и пропусна целия мач. Играчите се постараха да запълнят празнините в защита и блокада с повече движение и желание, но в крайна сметка по-добрата физическа издръжливост на студентите им даде предимство и те победиха с 2:0. Разочарованието беше голямо в редиците на нашенците, но искрата се запали от идеята, че играха равностойнно.
В мача за трето и четвърто място "БГ Лайнс" премери сили с украинския отбор, съставен от опитни състезатели, играещи редовно заедно. Това си пролича още в първия гейм, в който българите загубиха. Във втория гейм на терена имаше само един отбор и това беше българският, окрилени от завръщането на Симеон Младенов, те успяха лесно да спечелят и да докарат двубоя до решаващ трети гейм. След дълга и изморителна битка, отборът на Украйна измъкна победата с две точки разлика. Така "БГ Лайнс" регистрира две загуби в дебюта си, но настроението остана позитивно. Купата бе завоювана от Руските мечки (Russian bears), който поднесоха голяма изненада на финала, побеждавайки Хомийс (Hommies).
"Не сме доволни от резултата и играта, но сме доволни от това, че имаше настроение и най-важното комуникацията на терена беше на родния български език. Най-младият ни състезател Кристиян Зехирев е само на 17 г., той направи страхотен дебют и беше най-резултатния ни състезател. Още преди началото на турнира знаехме, че другите отбори са по-добре подготвени физически, затова предимно разчитахме на опита си. Оказа се достатъчно за достойно представяне, но не и за победа. Въпреки негативния резултат този турнир си остава голяма крачка към развитието и евентуално популяризирането на волейбола из българската общественост в Чикаго. Определено имаме нужда от свежи попълнения и призовавам всеки, които е заинтересован да играе волейбол независимо от нивото да се свърже с нас. Най-лесният начин е да се присъедините към групата ни във Фейсбук – Bulgarian volleyball in Chicago – в нея скоро ще бъде публикувана информация за мястото, деня и часа, в който ще се играе. Силно се надяваме да се превърне в седмична практика. Все пак така стартираха и футболните отбори тук в Чикаго и сега съществуват около пет, които доминират в първенствата си. Всеки, които има желание за спорт, настроение, енергия и позитивно отношение към останалите е добре дошъл", коментира организаторът на отбора - Боян Петев.